۱۴۰۱-۰۸-۲۲ ریجن در کنسول پلی استیشن 4 و 5، ایکس باکس وان، سریز اس، سریز ایکس و نینتندو چیست؟ بهترین ریجن برای خرید کنسول و گیفت کارت و ارتباط بین ریجن کنسول و کیفیت | آلکی

همه چیز درباره ریجن در کنسول های بازی

اگر برای اولین بار است که قصد خرید یک کنسول بازی را دارید و یا همواره از شنیدن اسم ریجن درباره کنسول ها دچار تردید در خرید محصول شده اید این مطلب به شما کمک خواهد کرد که هر مورد مرتبط با ریجن برای شما شفاف شود.

ریجن چیست و کدام کنسول ها ریجن بندی دارند؟

ریجن اختصارا به کشوری که کنسول بازی شما (پلی استیشن، ایکس باکس، نینتندو) برای آن ساخته شده است گفته میشود. به طور مثال کنسول های پلی استیشن ۳، ۴ و ۵ (PS3, PS4, PS5) در صورتی که برای کشور ایالات متحده آمریکا و کانادا ساخته شوند ریجن ۱ و در صورتی که برای اروپا، ژاپن ساخته شوند ریجن ۲ هستند. این مورد درباره کنسول های ایکس باکس (وان، سریز ایکس) نیز صادق است و کنسول ایکس باکس شماره ریجن بین ۱ تا ۸ دارد.

ریجن در کنسول پلی استیشن 4 و 5، ایکس باکس وان، سریز اس، سریز ایکس و نینتندو چیست؟ بهترین ریجن برای خرید کنسول و گیفت کارت و ارتباط بین ریجن کنسول و کیفیت | آلکی
ریجن بندی در کنسول های پلی استیشن به شکل بالاست

ریجن در کنسول پلی استیشن 4 و 5، ایکس باکس وان، سریز اس، سریز ایکس و نینتندو چیست؟ بهترین ریجن برای خرید کنسول و گیفت کارت و ارتباط بین ریجن کنسول و کیفیت | آلکی
ریجن بندی در کنسول های مایکروسافت به شکل بالاست (جدول بالا برای دیسک های بلوری و جدول پایین برای دیسک های دی وی دی

ریجن بندی چه تاثیری در کارکرد کنسول بازی دارد؟

هیچ تفاوت کارکردی در ریجن بندی های مختلف نیست. دو عامل عمده سبب تفاوت ریجن بندی میشود. ۱- تفاوت در شکل خروجی کابل شارژ دستگاه (دو شاخه استاندارد، دو شاخه اروپایی، سه شاخه) که با خرید تبدیل این مشکل بر طرف میشود. ۲- ساپورت ریجن های دی وی دی و بلو ری . مورد اول که به سادگی و با خرید یک تبدیل برق مناسب کشور محل استفاده قابل حل می باشد. اما مورد دوم هم در حال حاضر فقط برای کنسول های دیسک خور ( پلی استیشن ۴، پلی استیشن ۵ نسخه دیسک خور، ایکس باکس وان و ایکس باکس سریز ایکس) تفاوت ایجاد میکند. هر کنسول بسته به ریجن سخت افزاری فقط دیسک های بازی، فیلم و موسیقی مطابق با همان ریجن را اجرا میکند. این شامل سی دی رایت شده نیست، بلکه بازی ها و دیسک های اورجینال با قفل غیر قابل شکستن ریجن دار عرضه میشود. 

کدام ریجن کنسول پلی استیشن و ایکس باکس برای من مناسب است؟

به مرور و با پیشرفت تکنولوژی و افزایش سرعت اینترنت، اتکا به دیسک ها به سرعت در دنیا کم شده و اغلب گیمر ها در دنیا بازی های مورد علاقه خود را به صورت دیجیتالی و به وسیله گیفت کارت ها و کارت های اعتباری خریداری میکنند. خرید دیجیتالی محصولات برای کنسول ها روند محدودیت ریجن ها در دنیا را تغییر داده است. این تغییر به اندازه ای بوده که بزرگترین سازندگان کنسول های بازی در دنیا یعنی مایکروسافت، سونی و نینتندو نسل جدید کنسول های خود را بدون دیسک عرضه کرده اند (نینتندو سوییچ، ایکس باکس سریز اس، پلی استیشن ۵ بدون دیسک). احتمالا نسل بعدی تمام کنسول ها در دنیا نسخه های بدون دیسک است. در این حالت دیگر ریجن بندی سخت افزاری کنسول شما اهمیتی ندارد بلکه کشور (ریجن) اکانت شما دارای اهمیت است. هر سه شرکت یاد شده به شما امکان ساخت اکانت اختصاصی روی فروشگاه خود را میدهند.

ریجن اکانت همانند ریجن کنسول است؟

در صورتی که که کنسول شما پلی استیشن است. در هنگام ساخت اکانت پلی استیشن به کشوری که انتخاب میکنید، دقت کنید. کشور اکانت در پلی استیشن قابل تغییر نیست و در صورت نیاز باید اکانت جدید با کشور جدید ساخته شود. هر اکانت پلی استیشن بسته به کشور اکانت (ارتباطی با ریجن کنسول ندارد) فقط گیفت کارت پلی استیشن مرتبط با همان کشور را قبول میکند. در مورد کنسول نینتندو دقیقا شرایط همانند پلی اسیتشن است. اما در مورد ایکس باکس شرایط کمی متفاوت است. اکانت ایکس باکس تا لحظه نگارش این مقاله امکان تغییر کشور (ریجن) را دارد. این به این معنی است که شما میتوانید بازی هایی در ریجن های مختلف با گیفت کارت های مختلف تهیه کنید. همچنین سی دی کی ها در ایکس باکس فری ریجن هستند. به این معنی که جدای از اینکه چه کشوری برای اکانت خود انتخاب کردید، میتوانید سی دی کی ها را فقط با تغییر وی پی ان استفاده کنید. 

ریجن فری به چه معنی است؟

ریجن فری (Region Free) یا ریجن آل (Region All) به گیفت کارت ها یا دیسک هایی گفته میشود که بر روی تمامی دستگاه ها یا اکانت ها بدون توجه به ریجن دستگاه قابل استفاده باشد. گاها به این مدل از دیسک ها و پیفت کارت های گلوبال (Global) نیز گفته میشود.

ریجن در کنسول پلی استیشن 4 و 5، ایکس باکس وان، سریز اس، سریز ایکس و نینتندو چیست؟ بهترین ریجن برای خرید کنسول و گیفت کارت و ارتباط بین ریجن کنسول و کیفیت | آلکی
برخی از نماد های مرتبط با ریجن بندی دیسک ها

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه گیفت کارت آل کی