۱۴۰۱-۰۹-۰۶ تفاوت ریجن فری، ریجن لاک و ریجن گلوبال در کنسول ها و بازی ها و سی دی ها. توضیح کامل درباره ریجن ها ومحدودیت های سنی. ریجن بندی در گیفت کارت ها

ریجن فری، ریجن لاک و ریجن گلوبال چیست؟ ریجن بندی در کنسول ها و دیسک ها

با اختراع دیسک های فشرده (CD) انقلابی در جهت انتقال اطلاعات به وجود آمد. یکی از مزیت های جدید این روش امکان قرار دادن قفل های نرم افزاری روی سی دی ها به منظور جلوگیری از کپی های غیر قانونی و همچنین کنترل قوانین مربوط به محتوی تصویری در هر نقطه دنیا بود (نودیتی، خشونت و …). به همین دلیل شرکت های توضیع کننده این دیسک ها برای هر نقطه از دنیا یک جدول تهیه کردند که به ریجن ( ریجن به معنی منطقه) معروف شد.

در این طبقه بندی برای هر منطقه جغرافیایی یک شماره ریجن در نظر گرفته شد و دستگاه های پخش کننده صوتی / تصویری تنها میتوانستند ریجن های پشتیبانی کننده خود را پخش کنند. به طور مثال دستگاه ریجن ۱ که معمولا آمریکای شمالی را پوشش میداد تنها دیسک های ریجن ۱ را پخش میکرد. در صورتی که دیسکی ریجن فری یا ریجن گلوبال (ریجن آل) بود توسط تمامی دستگاه های پخش کننده پوشش داده میشد.

با ظهور دیسک های کرکی (شکستن قفل نرم افزاری) که معمولا در Cd ها و DVD ها اتفاق می افتاد به مرور این قفل ریجن در کشور های جهان سوم از بین رفت و بدون توجه به ریجن دستگاه میتوانستید از قابلیت های آن در هر جای دنیا استفاده کنید. شبیه اتفاقی که در آینده برای کنسول های بازی اتفاق افتاد.

تفاوت ریجن فری، ریجن لاک و ریجن گلوبال در کنسول ها و بازی ها و سی دی ها. توضیح کامل درباره ریجن ها ومحدودیت های سنی
تفاوت هر ریجن در دی وی دی ها

ریجن فری، ریجن لاک و ریجن گلوبال در کنسول ها چیست؟

بعد از ظهور کنسول های بازی ریجن بندی به دلیل استفاده آن ها از دیسک های فشرده به آن ها هم سرایت کرد. چیزی که به عنوان ریجن کنسول در بازار روی آن تاکید میشود در واقع همان ریجن های پشتیبانی کننده از دیسک های فشرده است. به طور مثال وقتی شما کنسول ریجن ۱ را خریداری میکنید در واقع آن کنسول تنها دیسک های (بلوری) که به صورت اورجینال برای همان منطقه تولید شده است را پشتیبانی میکند. از آنجایی که شکستن قفل نرم افزاری در دیسک های بلوری امکان پذیر نیست، بنابراین این ریجن بندی در ظاهر اهمیت بالایی دارد اما در عمل این طور نیست!

با ورود بازی های دیجیتالی و افزایش سرعت اینترنت تقاضا برای دیسک های فیزیکی روز به روز کاهش یافت تا جایی که امروزه اکثر استفاده کننده ها از خدمات کنسول های بازی (پلی استیشن، ایکس باکس و نینتندو) به سمت این مدل برای خرید بازی میروند. با استفاده از گیفت کارت ها و خرید بازی به صورت دیجیتال شما محدودیت ریجن بندی کنسول خود را دور میزنید. اما این به این معنی نیست که شما همزمان به همه بازی ها در همه کشور ها دسترسی دارید! با استفاده از سیستم خرید بازی به صورت دیجیتالی تنها کشور اکانت شما (ریجن اکانت) تعیین کننده محدودیت دسترسی به بازی هاست. از آن جایی که در ریجن بندی اکانت ها تنها قیمت خرید و دسترسی به گیفت کارت ها اهمیت دارد در نتیجه این سیستم هیچ محدودیتی برای استفاده از هر کنسول با هر ریجنی برای شما ایجاد نمیکند.

تفاوت ریجن فری، ریجن لاک و ریجن گلوبال در کنسول ها و بازی ها و سی دی ها. توضیح کامل درباره ریجن ها ومحدودیت های سنی
ریجن بندی بر اساس نقشه

سوالات متداول درباره ریجن کنسول ها:

ریجن کنسول پلی استیشن ۵ من چیست؟

بر روی جعبه هر کنسول برچسبی وجود دارد که جزییات سخت افزاری و ریجن بندی کنسول ها بر روی آن درج شده است.

ریجن کنسول پلی استیشن ۴ من چیست؟

بر روی جعبه هر کنسول برچسبی وجود دارد که جزییات سخت افزاری و ریجن بندی کنسول ها بر روی آن درج شده است.

ریجن بهتر برای کنسول پلی استیشن کدام است؟

هیچ ریجن بهتر و بدتری در کنسول های پلی استیشن (۴ و ۵) وجود ندارد. کنسول های ریجن ۲ (اروپا) از نظر دوشاخه برق مشابه ایران هستند و معمولا نیاز به تبدیل ندارند.

ریجن بهتر برای کنسول ایکس باکس کدام است؟

هیچ ریجن بهتر و بدتری در کنسول های ایکس باکس (وان، سریز اس، سریز ایکس) وجود ندارد. کنسول های ریجن ۲ (اروپا) از نظر دوشاخه برق مشابه ایران هستند و معمولا نیاز به تبدیل ندارند.

تفاوت سخت افزاری بین ریجن ها وجود دارد؟

خیر. تمامی کنسول ها فارق از ریجن بندی به طور یکسان و با مشخصات یکسان عرضه میشود. گزارش هایی از نقص در ریجن های مختلف طی سال ها برای کنسول های مختلف منتشر شده اما به صورت عمدی نبوده و به طور استاندارد جز دوشاخه برق تفاوتی در ریجن ها نیست. کنسول های ریجن ۱ و ۲ برای بازار های آمریکایی و اروپایی عرضه میشود و معمولا متقاضی بیشتری در ایران دارد. ریجن اروپایی (۲) با دوشاخه برق مشابه با ایران عرضه میشود و از این نظر گزینه بهتری است.

 

ریجن فری، ریجن لاک و ریجن گلوبال در گیفت کارت ها چیست؟

همانند کنسول ها، گیفت کارت ها هم ریجن بندی دارند. ریجن بندی گیفت کارت ها میتواند آزاد (ریجن فری) یا وابسته به یک کشور و یا چند کشور باشد. اکثر گیفت کارت های محبوب برای هر کشور که مرتبط با اکانت شماست یک واحد ارزی جدا دارد و هر گیفت کارت فقط میتواند روی همان کشور استفاده شود (همانند گیفت کارت آیتونز، پلی استیشن، گوگل پلی و …). بعضی از گیفت کارت ها همانند التیمیت گیم پس ایکس باکس و یا لایو گلد ایکس باکس میتوانند هم نسخه های محدود به ریجن و هم فری ریجن داشته باشند. درباره ریجن ندی گیفت کارت ها خواندن توضیحات هر محصول شما را راهنمایی میکند. در صورت داشتن سوالات بیشتر به پشتیبانی بر خط ما پیام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه گیفت کارت آل کی